Доброго дня! Вітаю вас на своєму блозі! Ця сторінка зацікавить не тільки учителів, а і учнів, друзів.Ви зможете тут зачерпнути багато цікавого для уявлення сучасної школи.
Шукати в цьому блозі
неділя, 14 грудня 2014 р.
Предметні тижні
План
проведення:
1.Середа
22.01.2014р. Стінгазета на тему “ Зима у творах художників ”
2.Четвер
23.01.2014р. “ Предметний урок на тему: “ Композиційні засоби і прийоми.
Природне середовище очима комах, тварин. Пейзаж ”
3.
П'ятниця 24.01.2014р. Виставка присвячена 200-річчю народження Т.Г.
Шевченка.
Розробляючи заходи щодо предметних
тижнів, ми ставила перед собою таку мету:
- розкрити природні данні й творчі вміння, що закладені природою в кожну дитину;
- залучити дітей до творчості, пробудити й розвивати інтерес, художній смак, зацікавленість школярів до предметів художньо – естетичного циклу.
- сприяти розвитку пізнавальної та творчої активності учнів в образотворчому та декоративно-прикладному мистецтві, художній творчості, активізувати самостійний творчий пошук при вирішенні завдань.
- Для вирішення цих складних завдань, ми пропонуємо конкурси, вікторини, інші заходи які повинні зацікавити учнів образотворчим мистецтвом, декоративно – прикладним мистецтвом.
четвер, 11 грудня 2014 р.
6 клас
Тема: Портрет.
Історія виникнення жанру. Типи портрету.
Мета: ознайомити учнів з історією
виникнення жанру портрета, його видами, . продовжити знайомство з творами
художників-портретистів та типами . . портретів;
. навчити зображати уявний портрет,
передавати його характер, ………внутрішній стан душі;
. формувати вміння та навички
здійснення аналізу творів мистецтва;
. розвивати спостережливість,
уважність, творче мислення, уяву;
. виховувати в учнів естетичне
сприйняття навколишнього світу, .
зацікавленість до творів
образотворчого мистецтва, почуття краси та .……...гармонії.
Обладнання:
для вчителя – презентація про
історію виникнення портретного жанру
та про твори відомих художників-портретистів
з використанням ІКТ, наочний та ілюстративний матеріали;
для учнів – альбом,
акварельні або гуашеві фарби, олівець, гумка,
пензлі, палітра, банка
з водою, серветки для витирання рук і
пензлів.
Тип уроку: комбінований урок.
Епіграф до уроку: «Будь майстром, поетом, художником у справі, яку ти
любиш!»
В. Сухомлинський
Хід уроку
I. Організаційна частина.
Доброго ранку, доброго дня!
Доброго вчора, сьогодні, щодня!
Хай лиш добро буде на світі,
Хай будуть завжди усміхнені діти.
Доброго ранку! – всіх я вітаю.
Доброго ранку гостям бажаю.
(Повідомлення
теми та епіграфу уроку).
II. Актуалізація
опорних знань.
Учитель. На попередньому уроці, ми з вами ознайомились
із спостережною перспективою, адже вона має певний зв’язок з темою нашого
уроку. Бо при зображенні портрету художники часто відтворюють на другому плані
інтер’єри,
будинки, вулиці,
пейзажі і т.д.
- Давайте пригадаймо,
що таке перспектива…
(Перспектива в перекладі означає «дивитися крізь»,
вона дозволяє художникові зображувати на картині будь-які об’єкти такими, якими
ми бачимо їх у натурі).
- Скільки видів
перспективи ви знаєте…(лінійна,
повітряна, спостережна).
- А яке основне
правило спостережної перспективи…(Предмети,
що розташовані ближче, будуть зображені більшими, а ті, що далі, - меншими).
III. Мотивація навчальної
діяльності.
Учитель. Сьогодні на уроці, ми будемо працювати з
таким жанром образотворчого мистецтва, як портрет. Мистецтво портрета з’явилося
дуже давно. Людям завжди хотілося мати своє зображення. Художники робили
портрети на замовлення заможним людям. Великі парадні портрети прикрашали стіни
палаців, будинків, маленькі портрети зберігали в медальйонах на грудях, на
кришечках годинників і т.д.
Отже,
запам’ятайте, що портрет – це
зображення людини або групи людей.
У портреті
відтворюється зовнішність, індивідуальність та духовна сутність людини.
- Діти,
а хто такий портретист? (Портретист – це
художник, який малює переважно портрети).
- А тепер, відгадайте,
до якого виду образотворчого мистецтва належать ці портрети…
(Показую наочний матеріал, а діти вгадують).
IV. Вивчення нового матеріалу.
Учитель.
Портрет – один з основних жанрів
мистецтва, який широко поширений і в живописі, і в скульптурі, і в графіці.
Протягом століть художники різних епох з великою зацікавленістю зверталися до
образу людини. Кожен художник, що створює портрет, має не лише передати
схожість із моделлю, але й передати характер людини з усіма її думками,
показати суспільство і епоху у якій живе герой. У живописі портрет часто
поєднується з елементами інтер’єру, пейзажу, може бути поданий на фоні
історичних подій. …Вдалий портрет – це справжня розповідь про людину,
про її життя, хвилювання, професію, походження, про звичаї тих часів.
- Отож, розгляньмо презентацію
про історію виникнення портретного жанру, яку підготували дві команди: історики та мистецтвознавці.
А зараз, ми довідаємося, про що
дізналися історики.
(Показ презентації та її
обговорення).
Давній Єгипет
- Портрет зародився у глибокій
давнині. Перші портрети були створені єгипетськими скульпторами. Вони
виконували релігійно-магічну функцію. Одним з відомих портретів того часу є
портрет Ніфертіті.
Фаюмські портрети
- Дуже виразними є фаюмські портрети, що були
створені в Єгипті у I-IV ст.
Ніби живі постають перед нами обличчя
померлих.
Давній Рим
- У Давньому Римі проявляється інтерес до
конкретної людини, до її особливостей. Тому звичайні скульптурні портрети того
часу дуже реалістичні.
Грецькі портрети
- У Давній Греції все було підпорядковано
закону краси. Художники не вдавалися до передавання портретної схожості.
Прибиралось все особливе, всі риси узагальнювались.
Відродження
- Жанр портрету
пережив справжній розквіт в добу Відродження. Портрети Відродження подані вже
не на умовному фоні, а на фоні пейзажу чи інтер’єру.
- Отже, із завданням команда істориків справилась. А зараз, давайте
дізнаємось, про що довідалась команда мистецтвознавців.
(Продовження показу презентації та її обговорення).
Існують різні типи портрету:
1. Автопортрет
– це портрет художника виконаний ним самим.
2. Парадний
портрет – у ньому підкреслюється велич і гідність зображуваної людини.
3. Камерний
портрет – має на меті «зазирнути» в душу людини.
4. Побутовий
портрет – це зображення людини у повсякденному житті.
5. Історичний
портрет – це зображення історичної особи.
6. Алегоричний
портрет – у ньому розкривається образ людини за допомогою міфологічних
чи казкових персонажів.
- Давайте, ознайомимось з видатними
художниками-портретистами, які присвятили свою творчість майже виключно цьому
жанру.
(Продовження показу презентації).
Видатні художники-портретисти: Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті, Дієго
Веласкес, П’єр-Огюст Ренуар, Ель Греко, Ганс Гольбейн, Антоніс Ван Дейк,
Д.Левицький,
В.Боровиковський, Т.Шевченко.
- Тут, ми згадали Т.Г.Шевченка, який створив
серію портретів і автопортретів.
Усі ми знаємо, що
Шевченко був не лише поетом, а й художником.
І в наші часи триває
розвиток портретного жанру. До нього часто звертаються сучасні майстри.
Ознайомившись із портретами, ми бачимо, що вони бувають погрудні, поясні,
поколінні і на повний зріст. По-особливому виразні бувають дитячі портрети,
адже саме дітям притаманні щирість, відкритість, безпосередність емоцій і
почуттів (огляд наочного та
ілюстративного матеріалу).
V. Практична частина.
Учитель.
Отже, сьогодні на уроці ви повинні намалювати портрет за уявою. Навчитися
передавати не лише зовнішній вигляд свого героя, а й спробувати розкрити його
внутрішній світ, характер і настрій, знаходити неповторне в образі конкретної
особистості. Про що й розповідається у вірші, який зараз почуєте…
Вірш
Не закохуйся в
обличчя,
Не закохуйся в
вбрання,
А закохуйся в ту
душу,
Що потрібне для
життя.
Бо краса – це сон
зрадливий,
Раз присниться, тай
нема,
А душа – це все на
світі,
Що потрібне для
життя.
- Вислухавши такий гарний вірш, ми можемо
зробити висновок, що найважливіше у людині – це її душевна краса.
Діти, у вас було випереджувальне завдання,
на сьогодні ви мали підготувати ескіз портрета за уявою, з чим я бачу
справились. А зараз, ми приступимо до виконання даного завдання. (Пояснення послідовності виконання роботи).
Проводиться
інструктаж по техніці безпеки, і тоді діти приступають до виконання творчої
роботи. Робота в кольорі.
В
процесі роботи для дітей проводиться фізкультхвилинка.
Фізкультхвилинка
Учні
виконують рухи за текстом вірша.
Руки вгору, руки вниз
Ти до друзів
усміхнись.
Покружляли,
пострибали
Сіли, встали! Сіли,
встали!
Похилились вліво,
вправо.
І закінчили всі
вправи.
(Учитель
слідкує за роботою у класі, допомагає учням у виконанні завдання).
- Із завданням ви справились, і роботу
виконали, як справжні художники. Тож в правому нижньому куті поставте свій
підпис.
VI. Підсумок уроку.
Учитель підводить підсумок.
1.
Що таке
портрет?
2.
Як
називається художник, який створює портрети?
3.
Якого художника-портретиста,
ви запам’ятали найбільше?
4.
Які типи
портретів ви знаєте?
5.
Що
особливо вразило вас на уроці?
Аналіз дитячих робіт
Демонстрування
дитячих робіт. Учні роблять аналіз своїх творчих портретів з допомогою учителя.
Учитель дає загальну оцінку виконаним роботам за даними критеріями.
Критерії оцінювання:
1. Творчий задум.
2. Композиційне
розміщення.
3. Кольорове
вирішення.
4. Охайність
виконання.
5. Довершеність
роботи.
- Давайте пригадаємо, який був епіграф нашого
уроку…
Чи згідні ви з цими
словами? (Так, тому що ми сьогодні
насправді відчули себе художниками у цій справі, яку любимо).
Кожен є творцем своєї долі, і яку б ви професію не обрали, то завжди
намагайтеся працювати гідно і як найкраще!
Домашнє завдання.
Учитель повідомляє учням,, що потрібно принести на
наступний урок.
Завершення уроку.
«Краса душі у фарби перелита» Слайд
1
Тема уроку: Портрет у живописі , графіці, скульптурі.
( Особливості
будови голови людини. 6 клас)
Слайд
2
Мета та очікувані результати:
Формувати навики
малювання портрету. Закріпити вміння бачити пропорційні співвідношення різних
частин обличчя. Навчити порівнювати, шукати спільне та відмінне в творах
мистецтва. Прививаим еавики роботи вуглем.
Розвивати зв’язне мовлення, здтність сприймати, розуміти і відтворювати твори мистецтва.
Виховувати засобами
мистецтва високі моральні якості,
прагнення до творчої діяльності. Застерігати учнів від поспішних поверхневих
висновків, допомогти пізнавати свій
внутрішній світ, виховувати почуття самокритичності, що сприяє формуванню
здатності до рефлексії.
Тип та форма уроку:
Урок
компаративного аналізу на тлі мистецьких асоціацій.
Орієнтована структура уроку:
1.Організація
та мотивація навчальної діяльності.(3 хв.)
2.Оголошення
теми та мети уроку.(2 хв.)
3.Перегляд
кінофільму (10 хв.)
4.
Пояснення нової теми, узагальнення та систематизація знань(15 хв.)
5.Самотійна
робота учнів(10 хв.)
6.Підсумок
уроку(5 хв.)
Обладнання:
Мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер. Фільм «Ілля
Рєпін (Дитинство)
Репродукції
портрета Мусоргського роботи І.Рєпіна, «Портрет Лопухіної» І.Боровиковського,
автопортрет Т.Шевченка, скульптури «Мислитель» Огюста Родена. Презентація
«Портрети і долі»
Музика:
Бетховен «Симфонія №9», Бетховен «Місячна соната»
Хід уроку
Епіграф:
«Найголовніше
в людині - те, до чого не можна доторкнутись рукою, чого не можна побачити очима, не можна зважити і
виміряти. Ось чому не можна поспішати зі зневагою і осудом.»
(Індійська притча)
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань
Розумова
розминка
·
Портрет – один з жанрів…
(продовжити речення)
·
Поряд з портретом до
живопису відносяться інші жанри це…
·
Камерний портрет це…
·
Парадний портрет це…
·
Груповий портрет
це…
·
Автопортрет це…
Пояснення
нової теми
Вступне
слово вчителя:
(Звучить
музика Бетховена «Симфонія № 9»)
Є у кожного великого майстра полотна, що привідкривають
таємницю, трагедію. І справжні документи про долі майстрів – їх портрети.
Вдивіться
у невеличку колекцію портретів, представлених на ваш суд. Спробуйте перенестись
туди, де художник створював своє полотно. Вдивіться в обличчя разом з
художником, співпереживайте за долю натури. Такими бачили людей, що
представляють минуле тисячоліття
художники - сучасники, а яким бачимо
його ми, люди третього тисячоліття?
Розгляньте ці портрети.
Розгляньте ці портрети.
Учитель: Протягом однієї хвилини скажіть своє враження від
картини. Перший ряд – «Портрет Лопухіної», 2- ряд «Портрет Мусоргського» , 3 –
ряд «Автопортрет Т.Г.Шевченка».
Але
для початку подивіться фільм про автора картини «Портрет Мусоргського». Можливо
це допоможе вам краще зрозуміти секрет його творчості.
Перегляд
фільму: «Ілля Рєпін (Дитинство) (10 хв.)
Бесіда:
·
Які думки у вас
виникли з приводу авторських роздумів?
·
Ілля Рєпін це -…
·
Що вразило ?
·
Що здивувало?
Мистецтвознавець:
Малюючи цей портрет І.Рєпін добре знав, що ці зустрічі двох
добрих друзів закінчуються, і що вони більш ніколи не побачаться. Композитор був важко хворий, коли художник приїхав у
військовий госпіталь, щоб його змалювати. Саме в цей час Мусоргському, як це
буває перед смертю, стало легше. Він пожвавішав, повірив, що все йде до
полегшення. І.Рєпін чотири дні малював
великого композитора. Від поспішав, боявся, що не встигне. Встиг, проте
після цього почався смертельний період хвороби. Мусоргського не стало. Це єдине
полотно, на якому залишився образ композитора, хоча є ще фотографії.
Мистецтвознавець: Не залишали байдужими
своїми творіннями художники й поетів. Поет
Полонський у поезії «До портрета
Лопухіної» писав:
«Її давно нема, вже ясний погляд згас, Слайд 3
І посмішки нема, що мовчки виражала…
Страждання – тінь любові,
Й думки - тінь печалі.
Але красу її Боровиковський спас.»
Красуня
Лопухіна померла молодою, і саме художник залишив, нам потомкам, портрет прекрасної дівчини, що
знаходиться в стані меланхолічних роздумів. Тонкий, вишуканий силует поєднується
з голубими, ніжно – зеленими та ліловими
відтінками. Він проявив незгасний інтерес до людської душі.
В. Боровиковський «Портрет Лопухіної» І. Рєпін «Портрет
Мосоргського»
1797р (Слайд
3)
1881р.(Слайд 4)
Огюст Роден «Мислитель»
(Слайд 5)
Графіка, автопортрет Шевченка
1851р.(Слайд
6)
Мистецтвознавець:
Огюст Роден — видатний французький скульптор. Народився в сім'ї службовця. Його
твори високо реалістичні і відображають різноманітність і красу життя, страждаючу людину, що бореться. Його скульптури
повні драматизму. Найбільш відома робота
«Мислитель»
Мистецтвознавець:
Т.Шевченко «Автопортрет»
Маємо
портрет інтелігента, який за пізнання прекрасного заплатив високу ціну. Тридцять
сім років – не чоловік у розквіті сил і енергії, а ніби дідусь , прибитий горем
і нуждою, що пройшов довгий і тяжкий шлях життя. Сумні очі,повні туги, водночас
високий , лисіюче чоло, змарніле обличчя. Цей портрет Шевченко виконав у
киргизькому степу чорною крейдою, замість дзеркала –збанок з водою, дзеркала в
степу не було.
Рефлексія:
Отже,
як бачите за кожним портретом криється своя доля, своя трагедія. Яким було
перше враження від знайомства з героєм полотна?
Чому
перше враження часто є помилковим?
Чи
маємо ми право думати про людину погано, не знаючи її переживань, її
внутрішнього світу?
Чи
змінилось у вас ставлення до героя полотна після того, як ви дізнались про
історію написання картини?
Учитель:
Чи
помінялась ваш думка про Мусоргського
після того, як ви дізнались історію написання картини. Подумайте, чи маємо
право ми, люди, думати про інших погано?
Людина не має права думати про іншу людину погано, тому що ми не знаємо внутрішнього
світу інших і не знаємо, чому люди роблять ті чи інші вчинки, чим вони при
цьому керуються. Можливо, ставши на місце інших, ми теж так би вчинили . Тоді й
нас би осуджували інші. Як би ми тоді себе почували?
Учитель:
Перед
вами циклічний малюнок, впишіть у центральне коло, те, що є спільним для всіх
продемонстрованих полотен.
Художники
співпереживали разом з натурщиками за їх долі. Яскравим свідченням цього є
презентація «Портрети і долі» ,створена учнями десятого класу у бінарному
проекті з гуртківцями образотворчого мистецтва
та зарубіжної літератури.
Демонстрація
презентації «Портрети і долі»
Учитель: Портрет груповий, кінний, парадний. Чи можна з
портрета дізнатись, добра людина зображена художником, чи зла? А як в житті? На
жаль, відсутність слуху чи зору більше помітна, ніж відсутність доброти.
А
тепер давайте, кожен з нас подивиться у дзеркальце, які ви приготували для сьогоднішнього уроку.
Бесіда
1.
Чи сподобалось вам те, що ви побачили в ньому?
2.Звичайно
ж, ви всі молоді і красиві. А тепер
вдивіться більш уважно, чи форма, яку ви побачили відповідає внутрішньому
змісту, вашому внутрішньому світу?
3.
Як ви думаєте , що потрібно зробити людині, якщо хочете кожному з вас зокрема,
щоб ваша зовнішня краса співпадала з красою внутрішньою, і що потрібно зробити,
щоб її помітили оточуючі та щоб ваш портрет став справді досконалим?
4.Можливо,
ви вважаєте, що нічого негативного ніхто крім вас про вас не знає?
Рефлексія:
(Звучить
«Місячна соната» Бетховена)
Чи є у
тебе таємниця, про яку знаєш лише ти?
Тепер уяви, що про це знає ще хтось крім тебе. Які
почуття тебе опанували?
Тобі неприємно?
А тепер уяви, що цей
“хтось ”- це сам Бог.
Що ви думаєте з цього
приводу?
Які
почуття вас опанували?
Учитель:
Чи з’явилось у вас бажання стати кращим, чи вам і
так не погано живеться?
Може, бачите потребу щось змінити, адже у всіх вас
приємна зовнішність, то ж давайте трошки підкоригуємо свій внутрішній «портрет»
і ви побачите, скільки нових друзів у вас появиться.
Бесіда:
·
Хто
може зробити словесний автопортрет?
·
Якими
ви себе бачите?
·
Хто
бажає зробити словесний портрет учню, який погодився змалювати себе?
·
Порівняйте
словесний портрет та автопртрет, чим вони відрізняються?
Учитель:
А зараз під враженням почутого намалюйте
портрет людини. Хто це буде, обирайте самі. Можливо, то буде портрет
однокласника чи автопортрет. У роботі вам допоможуть деякі пропорції елементів
портрета. Починати роботу необхідно з малювання овоїда – це фігура дуже
наближена до овалу, тільки нижня її частина має форму підборіддя людини. Овоїд
розділити навпіл вертикальною віссю. Вісь поділити горизонтальними лініями на
три рівних частини. У верхній будуть знаходитись брови та лоб, у середній –
очі, ніс та вуха, у нижній – губи та підборіддя. Головне у портреті – це очі,
вони – дзеркало душі. Очі знаходяться на відстані третього ока. Головне в портреті очі, вони віддзеркалюють
людську душу.Жести рук можуть розкрити емоційний стан людини. У спокійної
людини руки розслаблені, у зосередженої пальці напружені, стиснені. Навколо
голови має бути достатньо простору, тла. Стільки, щоб «портретові було чим
дихати»
Пам’ятайте, не можна промальовувати спочатку ніс, око чи
вухо. Малюючи одне, не забувайте про інше, бо в результаті вийде не портрет , а
набір з окремих деталей обличчя.
Що
ж, за діло. У вас все вийде. Малюнок
виконуєте у техніці «вутіль», скориставшись при цьому таблеткою активованого
вугілля. Можливості малювання вуглем необмежені. Вуглем можна виконувати то
широкі густі лінії, то тонкі штрихи, то легкі півтони з багатством відтінків, з
глибоким бархатистим тоном. Папір краще для роботи вуглем брати рихлим ,
зернистим, для роботи користуватись потрібно м’якою
ганчіркою, гумкою. Закріпляти свої
творіння будемо лаком для волосся.
При
малюванні портрета пам’ятайте, що закон перспективного скорочення
застосовується не лише у пейзажі, натюрморті
і т. д., а й у портреті.
(Слайд 8)
Самостійна творча робота учнів (10 хв.)
(Звучить музика А. Вівальді)
В процесі самостійної роботи учнів вказую на
недоліки, аналізую допущені типові помилки.
Закріплення вивченого матеріалу та
оцінювання:
·
Як ви думаєте, якщо
художник - баталіст змальовує в картині
п’ятдесят людей, це буде натовп чи п’ятдесят портретів різних людей?
·
Які пропорційні
співвідношення частин обличчя ви запам’ятали?
·
З допомогою яких
деталей художник передає грані характеру людини?
За бажанням учні демонструють роботи класу для
оцінювання.
(пропоную учням кілька карток, де зазначено з якої позиції
учні оцінюватииуть роботи однокласників «світлий опонент» та «темний опонент»)
Світлий бачить все добре в картині, тоді як темний бачить лише погане.
Озвучення
очікуваних результатів: Прийом
«Відкритий мікрофон»
·
Рефлексія:
·
Найбільший мій успіх на уроці це - …
Література:
Куцевол
О.М. методика уроку компаративного аналізу.
Україна-
2004р. С. 2-4
Г.Островський
«Рассказы о русской живописи»
Видавництво
«Образотворче мистецтво» 1987 рік Москва
Підписатися на:
Дописи (Atom)