6 клас
Тема: Портрет у живописі. Портрет
друга.
Мета: ознайомити учнів з розвитком
портретного живопису, продовжити
знайомство з творами художників-портретистів, учити аналізувати і порівнювати
пропорції елементів обличчя людини, формувати навички роботи з живописними матеріалами; розвивати
вміння передавати характер людини, творчу уяву, тренувати спостережливість,
увагу;
виховувати
в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; інтерес
до творів образотворчого мистецтва; почуття
краси та гармонії.
Обладнання: для вчителя – репродукції
картин відомих художників, наочний та ілюстративний матеріали з використанням
ІКТ; для учнів – альбом, фарби, пензлі,
палітра, склянка з водою, серветки для витирання рук і пензлів, простий олівець,
гумка.
Тип уроку: комбінований урок.
Епіграф до уроку: «Будь майстром, поетом, художником у справі,
яку ти
любиш!»
В. Сухомлинський
Хід уроку
Доброго ранку, доброго дня!
Доброго вчора, сьогодні, щодня!
Хай лиш добро буде на світі,
Хай будуть завжди усміхнені діти.
Доброго ранку! – всіх я вітаю.
Доброго ранку гостям бажаю.
(Повідомлення
теми та епіграфу уроку).
II. Актуалізація
опорних знань.
Бесіда.
- Діти,
сьогодні на уроці ми будемо працювати з таким видом образотворчого мистецтва,
як живопис. Отож давайте пригадаймо, що таке живопис…(Живопис – найпопулярніший вид образотворчого мистецтва, це зображення
фарбами на полотні, стіні або іншій поверхні предметів, явищ, людей і т.д.).
- Діти, а які живописні матеріали ви знаєте
(акварельні, гуашеві, олійні, темперні
фарби, пастель).
- Пригадайте
та назвіть жанри живопису (Натюрморт,
пейзаж, портрет, побутовий, історичний, батальний, анімалістичний).
Погляньте уважно на цей художній твір, і скажіть
до якого жанру живопису він належить (до
портрету).
-
Кого
ви бачите на картині (Т.Г.Шевченка).
-
А
що ви знаєте про цього поета (Т.Г.Шевченко
для України - не просто народний поет, а ще й геніальний митець, якого доля
обдарувала багатьма талантами.)
-
Якими
саме талантами (Шевченко писав вірші,
поеми, твори, а також був художником.)
-
А
ще діточки він був філософом, фольклористом, істориком, етнографом і звичайно,
як сказала Тетяна – великим художником.
-
Діти,
а як ми вшановуємо Шевченка цього року (ми
святкуємо 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка, якому була присвячена
виставка дитячих робіт. )
Отож,
сьогодні на уроці ми будемо працювати з таким жанром живопису, як портрет.
III.
Мотивація навчальної діяльності.
Запам’ятайте,
що портрет – це зображення людини або групи людей. У портреті відтворюється
зовнішність, індивідуальність та духовна сутність людини.
- Хто такий портретист? (Портретист – це художник, який малює
переважно портрети).
- Що таке «автопортрет»? (Автопортрет – це портрет художника,
виконаний ним самим).
- До якого виду образотворчого мистецтва
належать ці портрети…
(Показую наочний
матеріал, а діти вгадують).
Отже,
на цьому уроці ми продовжуємо знайомство з портретом, а саме живописним і
навчимося в кольорі зобразити портрет друга за уявою.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Протягом
століть художники різних епох з великою зацікавленістю зверталися до образу
людини. Через образи людей вони висловлювали свої роздуми про людське життя.
Майстри різних поколінь втілювали в зображення людей свої уявлення про кращі
риси людської натури – щирість, довірливість, духовну чистоту, допитливе
пізнання світу, прагнення до доброти та краси. Давайте ми з вами переглянемо
ряд картин відомих художників – портретистів
(демонстрування та обговорення картин).
Кожна
людина – єдина і неповторна особистість. Люди різні не лише за зовнішністю, а й
своїм внутрішнім світом. Про що й розповідається у вірші, який підготувала Таня.
Вірш.
Не закохуйся в
обличчя,
Не закохуйся в
вбрання,
А закохуйся в ту
душу,
Що потрібне для
життя.
Бо краса – це сон
зрадливий,
Раз присниться, тай
нема,
А душа – це все на
світі,
Що потрібне для
життя.
- Вислухавши такий гарний вірш, ми можемо
зробити висновок, що найважливіше в людині – це її душевна краса.
За композицією портрети бувають погрудні,
поясні, поколінні, на повний зріст. Художник завжди шукає такий ракурс моделі,
вираз обличчя, жест, у яких найповніше відобразилися б її типові риси.
По-особливому виразні бувають дитячі портрети, адже саме дітям притаманні
щирість, відкритість, безпосередність емоцій і почуттів. Міміка обличчя, вираз
очей, губ маленької дитини майже завжди розповідають нам про внутрішній світ
дитини та про те, що її хвилює у цю мить
(демонстрування та обговорення дитячих
портретів). Розкрити
глибину художнього образу в портреті допомагає навколишнє середовище, на тлі
якого зображено модель. Якщо ж художник хоче підкреслити умови життя, рід
занять, захоплення портретованого, він розміщує його в певному середовищі (огляд наочного матеріалу).
V.
Практична діяльність учнів.
Отже,сьогодні на уроці ви повинні намалювати
художній портрет свого друга. Навчитися описувати не лише зовнішній вигляд
людини, а й спробувати розкрити її внутрішній світ, характер і настрій,
знаходити неповторне в образі конкретної особистості.
- Які ви знаєте вірші чи цитати про дружбу?
Привіт, привіт тобі, мій друже,
Я скучив за тобою дуже.
Не бачив цілі вихідні, -
Аж два таких предовгих дні!
«Без справжньої дружби життя
–ніщо».
«Дружба
— це найцінніший скарб».
Діти, у вас було випереджувальне завдання, на
сьогодні ви мали підготувати ескіз портрета свого друга, з чим я бачу, ви
справилися.
А зараз ми приступимо до
виконання даного завдання в кольорі. Намагайтесь передати характер вашого друга,
особливості його обличчя. (Тут пригадую
дітям про техніку безпеки у роботі з фарбами).
Діти приступають до виконання
творчої роботи.
Трохи попрацювавши для дітей
проводиться фізкультхвилинка.
Фізкультхвилинка:
Руки вгору, руки вниз
Ти до друзів
усміхнись.
Покружляли,
пострибали
Сіли, встали! Сіли,
встали!
Похилились вліво,
вправо.
І закінчили всі
вправи.
( Вчитель
слідкує за роботою у класі, допомагає учням у виконанні завдання).
VI. Підсумок уроку.
Аналіз дитячих робіт.
1. Отож, легко чи важко писати портрет?
2. Чи цікаво було вам відчути себе у ролі
портретиста?
3. Чи
довідались ви про щось нове?
4. Що особливо вразило вас на уроці?
А зараз, як справжні художники, в правому
нижньому куті поставте свій підпис. Обміняйтеся своїми роботами з сусідом по
парті.
Подумайте, що саме сподобалося вам у цих
роботах? Прошу вас оцінити роботу своїх товаришів. Пам’ятайте, що ви повинні
обґрунтувати свою думку.
(Діти по
черзі виходять, демонструють роботу свого сусіда по парті, виставляють йому
оцінку, аргументуючи 1-2 реченнями).
Давайте пригадаємо, який був епіграф нашого уроку?
- Чи
згідні ви з цими словами? (Ми сьогодні
насправді відчули себе художниками у цій справі, яку любимо).
Кожен є творцем своєї долі, і яку б ви
професію не обрали, то завжди
намагайтеся працювати гідно і як найкраще!
Домашнє завдання.
Вчитель повідомляє
учням, що потрібно принести на наступний урок.
Немає коментарів:
Дописати коментар